Logo FórumBydlení

Přeskočit navigaci

Vyplatí se koupit starý nebo nový byt?

Vydáno: 19. 07. '10

Domov je místo, kde bychom se měli cítit dobře - není přitom tvořen jen lidmi, ale také prostředím. Proto je důležité vybrat to správné místo pro bydlení. Koupě bytu navíc není nejlevnější záležitostí a pokud už si bereme hypotéku, je třeba dobře rozmyslet, na co ji využijeme. Možná již nějakou dobu listujete realitními katalogy, brouzdáte internetem a kladete si zásadní otázku: Je lepší starý nebo nový byt ?


Starý byt: Skryté vady aneb na co se ptát

 Staré bytové domy mají bezpochyby své kouzlo a někdy v nich dokonce objevíme genius loci. Zdobené klenby, vysoké stropy, rozlehlé měšťanské pokoje…Pokud se k tomu přidá ještě atraktivní lokalita v historickém centru města, cena takového bytu rázem výrazně naroste.

Vysoká cena však nemusí být jedinou nevýhodou starého bytu. Zjistit bychom si měli stav elektrických rozvodů (odpovídají normě, nebude potřeba do nich investovat?), řešení odpadů a stav otopné soustava. Mínusem starých bytových domů bývá absence výtahu. A tady je třeba myslet do budoucna: nebude mladé rodině vadit vynášet kočárek do pátého patra? A co ve stáří? Budeme v dostatečné kondici, abychom vyšlapali všechny schody?

Panelový byt: Otázka životnosti a rekonstrukce

To v panelových domech výtah určitě najdete, i když nemusí vyhovovat evropským normám, a proto ho bude za nedlouho čekat rekonstrukce. Slovo rekonstrukce je vůbec pro panelové domy téměř zaklínadlem. Většina z nich již rekonstrukcí prochází nebo je v nejbližší době čeká. Okna se mění za plastová, izolace jsou se stoupajícími cenami energií nezbytností, je potřeba vyměnit stupačky…To vše může navýšit platby do fondu oprav.

Navíc je nutné počítat i s vnitřní rekonstrukcí a modernizací panelového bytu, jako je například vybourání umakartového jádra, položení nové podlahy, zasklení lodžie apod. Tyto investice mohou dorovnat rozdíl v ceně mezi panelovým bytem a novostavbou.

 Nový byt: Reklamace a nedostatek infrastruktury

 S developerskými projekty se poslední dobou roztrhl pytel a zdá se, že novostaveb je na trhu víc než dost. I přesto se jejich ceny drží stále vysoko. Nové byty jsou stavěny na základě posledních trendů, odpovídají moderním potřebám bydlení a pokud byly postaveny kvalitně, neměly by si vyžádat další investice (navíc zde existuje záruka a možnost reklamací).

Nová výstavba je však většinou situována na okrajích měst, v nově vznikajících lokalitách nebo satelitech. Nemusí zde proto být dostatečně vyvinutá infrastruktura, může chybět základní občanská vybavenost.

Podle čeho si byt vybrat?

Sečteno a podtrženo: každé bydlení má své výhody i nevýhody. Otázka starého nebo nového bytu není možná úplně ta nejdůležitější. Pro pohodlné bydlení je rozhodují i lokalita, bezpečnost, infrastruktura, občanská vybavenost a reálný stav konkrétního domu. Nově rekonstruovaný činžák může být z hlediska investice výhodnější než narychlo a nekvalitně postavený bytový dům, jemuž již po roce začala opadávat omítka.


Autor: Redakce

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód IKN535.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód ZAA478.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (11)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód TUH652.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

My se nakonec rozhodli jít do staršího bytu s tím, že si jej postupně zrekonstruujeme. Teď už máme naštěstí rekonstrukci víceméně hotovou. Musím říct, že nám s ní hodně pomohli i bytoví architekti z http://www.pwinterier.cz/ Měli totiž spoustu super nápadů například na to, jak využít místo v bytě atd, což jsme dost ocenili. :-)

Já jsem třeba prodávala byt v Praze s realitní kanceláří Edox reality, která mi ještě před prodejem vyplatila zálohu, takže jsem se dostala rychle k penězům, a to mi opravdu hodně pomohlo.

Jojo, přesně tak to je, půlka lidí je pro rekonstrukci, půlka pro koupi nebo postavení nového. Já osobně preferuji postavení nového domku. Můžete si vybrat jaký chcete a většinou vám ještě dovolí do toho kecat :D teď jsme si vyhlídli firmu https://ma-construction.cz a chystáme se do toho jít.

Jojo, přesně tak to je, půlka lidí je pro rekonstrukci, půlka pro koupi nebo postavení nového. Já osobně preferuji postavení nového domku. Můžete si vybrat jaký chcete a většinou vám ještě dovolí do toho kecat :D teď jsme si vyhlídli firmu www.ma-construction.cz a chystáme se do toho jít.

http://www.forum-bydleni.cz/vyplati-se-koupit-stary-nebo-novy-byt/

zde

www.forum-bydleni.cz top server!

Dobrý den, tak tady se asi rozejdeme v názorech, ale já osobně zase preferuji a doporučuji zakoupit starší byt a zrekonstruovat si ho podle svých představ, stejně jako jsme udělali by, když jsme si tady http://www.eurobydleni.cz/byty/cesky-krumlov/ zakoupili starší byt, teď si nemůžeme na nic stěžovat.

Dobrý den, doma vedeme spor, který přesně odpovídá vašemu článku. Naše rodina je rozdělena na dvě stejně velké části. Jedna chce rekonstruovat starší byt, protože je to prý levnější a budeme si moci spoustu věcí udělat sami. Druhá polovina už se zhlédla v olomoucké Rezidenci Na Dlouhé (informace a fotografie jsou na adrese http://www.rezidence-nadlouhe.cz). Myslím, že se nám podařilo vyhnout jednomu úskalí popisovanému ve vašem článku, protože ačkoliv jde o novou výstavbu, nachází se takřka v centru města v docházkové vzdálenosti od radnice a dalších památek. S občanskou vybaveností tedy nebude problém, obchod i zdravotní středisko budeme mít na dohled. Nicméně pořád zvažujeme, jestli si pořídit nový byt v Olomouci nebo dát přednost starší zástavbě. Jestli se v dohledné době nějak rozhoupeme a jedna polovina rodiny přesvědčí tu druhou, budeme vás informovat. :-)

Zdravím, osobně bych spíše volil novostavbu. U rekonstrukcí nikdy nevíte, co všechno se během oprav stane. Nakonec se to může prodloužit časově i prodražit. Posílám odkaz na novostavby v Praze, ty ceny nejsou tak vysoké... http://www.novostavbyzprahy.cz/nove-bydleni-v-praze/

http://windoors.cz vyzkoušej tuhle firmu, jestli mohu doporučit, já jsem byl maximálně spokojený :-)

KomentářeMMDrazby
Úvodní strana Vyplatí se koupit starý nebo nový byt?copyright © 2009 FórumBydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek