Logo FórumBydlení

Přeskočit navigaci

Otevřená či uzavřená kuchyň?

Vydáno: 19. 12. '11

Mnoho z nás při koupi, stavbě či rekonstrukci bytu přemýšlí, zda mít kuchyň otevřenou či uzavřenou. Své klady i zápory mají bezesporu obě dvě řešení. Dilema tak zůstává a rozhodnutí je jen na vás a vaší rodině. Rozmyslete se, zda chcete mít uzavřenou kuchyň, kde budete mít na vaření klid a nikdo neuvidí kuchyň za běžného provzu. Nebo jestli chcete mít kuchyň spojenou s hlavním obytným prostorem a nepřijít ani o minutu rodinného dění při vaření.

Otevřená varianta kuchyně

Otevřená varianta kuchyně


Rozhodnutí, zda mít otevřenou nebo uzavřenou kuchyň je čistě jen vaším rozhodnutím. Trendy moderního bydlení však jednohlasně velí - otevřenou. Avšak odborná veřejnost si není tímto trendem stoprocentně jistá. A to zejména proto, že každá z těchto variant má své jasné klady i zápory. Obě dvě varianty kuchyní mají své zastánce i odpůrce. Každému z nás vyhovuje jiné řešení.

Trendy velí otevřená

Kuchyň spojenou s hlavním obývacím prostorem nyní najdete v projektech všech moderních novostaveb. I starší zástavby při rekontrukci volí otevřenou kuchyň. Tento typ bydlení působí velmi vzdušným a velm přehledným dojmem. Pokud přijde návštěva, není problém účastnit se vesele i při vaření či přípravě občerstvení všech rozhovorů.

Rodinný život se soustředí také do jednoho místa. Při přípravě sobotních či nedělních obědů a večeří nebudete sama. Navíc budete mít vždy přehled o činnosti svých dětí. Ty na Vás uvidí a v prostoru kuchyňské linky se nebudou plést pod nohy.

Nevýhody otevřené kuchyně se jejím odpůrcům přímo nabízí. Jedná se o hluk kuchyňských spotřebičů, nelibé aroma některých připravovaných pokrmů či nepořádek při a po vaření. Jestliže Vám ani jedno z toho nevadí a vždy najdete rozumný protiargument (nádobí dám do myčky, mám silnou digestoř, …), jste ideálním kandidátem pro otevřenou variantu kuchyně.

Rozhodnete-li se pro otevřenou kuchyň, musíte najít správné řešení propojení kuchyňské linky a obytného prostoru. Pro vše musí být dostatek místa. Ani v jednom z prostorů byste si neměli připadat stísněně. Hlavní ideou otevřených kuchyní je právě vzdušnost a prostornost. Nepodceňte také výběr nábytku.

Klasika je uzavřená

Uzavřená kuchyň je ryze praktickou záležitostí. Nikdo neuvidí nepořádek v kuchyni po souboji se surovinami, ze kterých vzejde chutný pokrm. Nikdo neucítí odér z hodně aromatických jídel (ryby, kyselé zelí, smažená jídla, apod.).

Na vaření budete mít klid. Nikdo Vás nebude rušit. Bohužel, přijde-li návštěva, budete odříznuti od hlavního dění a neustále budete chytat nit rozhovorů. Avšak uzavřené kuchyně se také velmi často využívají k intimním rodinným či přátelským hovorům. Kdy Vás nejenže nikdo neruší, ale kuchyňské spotřebiče svou aktivitou dodají potřebnou zvukovou kulisu.

Každá samostatná kuchyň má okno. Jeho parapet můžete využít pro bylinky, které budete čerstvé přidávat do jídel. Říká se také, že v domácnostech, které mají samostatnou kuchyň, se vaří vydatněji.

Stále váháte?

Ještě stále nevíte? Vydejte se zlatou střední cestou. I ta existuje. Zvolte kompromis. Částečně uzavřená kuchyň je řešením pro všechny nerozhodné. Kuchyň můžete oddělit polopříčkou. Tak kuchyň je, ale i není součástí centrálního obytného prostoru. Využít můžete také rolety nebo posuvné dveře.

Vyřešte toto dilema s vtipem a grácií. Dnešní interiérový design nabízí bezpočet možností.


Autor:

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód FUP139.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód JAB776.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (10)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód IPB833.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

kvalitní klimatizace https://www.lacna-klima.sk/

Mít spojenou kuchyň a obývák neuznávám, všechny kuchyňské odéry jdou ze vzduchu do čalounění apod. Jen odděleně a nebo ideálně oddělení posuvnými dveřmi. Pro to jsme se rozhodli my a nemá to chybu.

Ja to vyresila temito posuvnymi dvermi http://www.stavebni-pouzdro.cz/posuvny-system-trix-zero/posuvny-system-trix-zero-900-x-1970-mm.html takze jsou prosklene, je pres ne videt, ale kdyz clovek nechce cihat jidlo, tak je jednoduse zavru a je to. Navic kdyz se nemusi otevirat dovnitr nebo ven, tak se usetri hodne mista.

http://onlinenabytok.sk/

Osobně bych se přikláněl k názoru, že to záleží hlavně na dispozicích domácnosti. Ačkoliv trendy je mít otevřenou i klasika má něco do sebe. Každopádně truhlář Brno Vám napoví víc pro Vaše konkrétní potřeby.

Počítejte s tím, že pokud si pořídíte i psa nebo kočku budete mít v otevřené kuchyni i více chloupků z jejich kožíšku. Není nad pořádný úklid http://www.luxel.cz/domaci-elektro/vysavace/vysavac-luxel-k279-mini

Asi záleží na prostorech a na vkusu, ale já jsem maximálně spokojená s kuchyní otevřenou. Mám byt 2 + 1, vždy tam byly strašně stísněné prostory, ale při rekonstrukci jsem nechala zbourat jednu stěnu, prostory jsem opticky zvětšila zrcadly a byteček je mnohem větší a hlavně prostornější. Navíc nemusím chodit z pokoje do pokoje, vše mám blíže po ruce.

Mohu doporučit uzavřenou kuchyn, tak aby nebyl videt čurbes při vaření. http://pandora-sperky.cz/naramky-a26

My jsme řešili stejný problém. Nakonec jsme se s manželkou dohodli na kompromisu a sice, že kuchyně bude polootevřená. Kuchyni jsme nechali stavebně otevřenou a prostor mezi obývacím pokojem jsme uzavřeli barovým prvkem. Nakonec jsem vše potřebné sehnal zde, mají opravdu velmi vstřícný přístup :)

Jestli otevřená nebo uzavřená kuchyně, to je na vkusu. Já preferuji otevřenou s tím, že se mi líbí hezké židle do kuchyně. Důležitý je materiál, ze kterého jsou židle zpracovány, od toho se také odvíjí cena.

KomentářeMMDrazby
Úvodní strana Otevřená či uzavřená kuchyň?copyright © 2009 FórumBydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek