Logo FórumBydlení

Přeskočit navigaci

Jak postavit zahradní krb

Aktualizace: 30. 11. '09, Vydáno: 28. 11. '09

Zahradní krb už dávno není doplňkem určeným jen pro vaši chatu či chalupu. Dnes se zahradní krby staví i na zahradách moderních vil. Protože co je lepší, než večerní posezení u krbu s rodinou a s přáteli.

Zahradní krb

Zahradní krb


Uvažujete-li o stavbě zahradního krbu, můžete si ho nechat postavit od firmy, která zvládne celou práci za vás. Na internetu najdete takových firem celou řadu. Tato varianta pořízení nového krbu je jistě pohodlnější, ale také výrazně dražší.

Krby jako "polotovar"

Pokud si chcete krb postavit sami, ale nejste si jistí, jak a z čeho, dají se sehnat také tzv. polotovary. Jedná se o krb, který si poskládáte z již hotových dílců. Tyto krby mají v nabídkách nejčastěji velké hobbymarkety. Cenově se pohybují kdesi uprostřed. Není zde však mnoho typů na výběr a vzhledově se také nejedná o nic převratného.

Ideálním řešením je však postavit si zahradní krb sám. Varianta nejpracnější, ale můžete se spolehnout, že se bude jednat o kvalitně odvedenou práci a že si vše přizpůsobíte svým představám a nárokům.

Před stavbou krbu

Před započetím samotné stavby krbu si nejprve zvolte jeho umístění. Musí to být místo, které vám v zahradě bude nejlépe vyhovovat. Mělo by tam být největší soukromí a závětří. Pokud takové místo na zahradě nemáte, nezoufejte. Obojí se dá jednoduše uměle vytvořit vhodnou okrasnou stěnou a pergolou.

Poté si načrtněte svůj malý „projekt", na kterém si znázorněte, jak bude vaše dílo vypadat. Nezapomeňte na rozměry, druh materiálu, který na stavbu použijete a případně i cenovou kalkulaci.

Začínme se stavbou

Na zvoleném místě je potřeba vyhloubit půdu do 7,5 až 10 cm pro základ zahradního krbu. Tento prostor vylijete základovým betonem, který je dobré vyztužit kameny nebo armovacími ocelovými pruty a poté napustit penetrací, která se zalije dvoucentimetrovou vrstvou cementové malty. Dalším bodem stavby je výběr stavebního materiálu - buď přírodní kámen nebo cihla, možná je i kombinace obou materiálů.

Dobrý základ

Základem je betonový sokl, na který navazuje obvodový plášť ohniště. Při jeho výstavbě je nutné použít kvalitní cihly. Topeniště musíte zpevnit betonovým věncem. Vrstva tohoto věnce by měla být stejně široká jako cihla.

Podlaha a boční stěny topeniště je potřeba dozdít šamotovými cihlami. Necelých 10 cm nad ohništěm je třeba umístit rošt z ocelových prutů.

Rošt reguluje tah a hoření v krbu. Vzdálenost jednotlivých prutů je podmíněna velikostí dřevěného uhlí, které mezi nimi nesmí propadávat. Rošt především slouží k přívodu vzduchu pod topeniště a k propadávání popelu, proto musíte při stavbě počítat s otvorem na rošt.

S komínem je třeba si vyhrát

Nejdůležitější částí krbu je komín. Mezi topeniště  a komín umístíte sopouch, který se vyrábí z ocelového plechu, může být však i cihlový, kamenný nebo zděný. Dobře fungující komín musí být dostatečně vysoký, zpravidla kolem 2 - 3 metrů, s dostatečnou světlostí, která se pohybuje v rozměrech 30×30 cm vnitřního uspořádání. Komín může být zakončen měděnou stříškou, díky které vám do komína nenaprší.

Stavba zahradního krbu nepatří k nejjednodušším činnostem, je potřeba si vše důkladně promyslet a zvážit všechny varianty. Odměnou po nelehké práci vám bude příjemné posezení s rodinou a přáteli za vlahých letních večerů.


Autor:

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód VMM541.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód APB485.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (16)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód ZEA999.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

My jsme zahradní krb kupovali na internetu. Nic jsme nestavěli.

Dobrý den kdyz jsme utech zahradnich krbu chtela bych se zeptat an tento https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/venkovni-krb-vas-zahreje-na-tele-i-na-dusi/ jestli ho nekdo nemate nebo nevite jaky je dekuji

Kromě toho se ke grilu hodí také svítilny

Dá se vykouzlit super gril / krb na zahradě. Super řešení je umístění grilu pod pergolu, kde můžete grilovat i v dešti :). http://www.domky-delta.cz/blog/jak-postavit-zahradni-gril-svepomoci/

Čaute, libí se mi ta možnost si postavit krb na zahradě a tak mě napadlo, jestli se dá realizovat něco podobného doma. Při mém pátrání jsem nalezl jeden článek http://inhaus.cz/clanek/424/jak-postavit-krb-vyuzijte-rady-od-profika co popisuje na co si dát bacha (něco podobného jako tady).Máte někdo ještě nějaké zkušenosti při stavbě krbu?

Už jsem viděl pár staveb zahradních krbů. Když to dělá člověk bez praxe, bývá to často vabank. Kamarád upravoval komín na zahradním krbu známému a dopadlo to nad míru dobře. Je to totiž profík z kominické oblasti. Má už nějaký ten rok praxe za sebou, proto určitě prohlédněte vlozkovani.cz a poptejte, co potřebujete. Takže pro toho, kdo chce mít kvalitku a pohodu za rozumné peníze, jsem si dovolil napsat tento tip. Mějte se!

http://www.youtube.com/watch?v=kyJIf5UaFwM

[url]http://www.youtube.com/watch?v=kyJIf5UaFwM[/url]

Video návod ke stavbě krbu s udírnou a grilem http://www.youtube.com/watch?v=kyJIf5UaFwM

Postavit zahradní krb není nic těžkého. S trouchou píle a zručnosti je nanejvýš za pár dnů hotový. V případě, že se nalezne někdo, pro koho toto bude znamenat nesplnitelnou výzvu, doporučuji nechat si zhotovit krb od profesionálů, např. od http:///www.zopkrby.sk/ Rozhodně se vyplatí nechat si krb postavit a ušetřit si tak čas i peníze za zbytečně zneužitý materiál při stavbě.

Pěkný článek! Martin

U krbů je třeba počítat s nutností použití komínu o průměru alespoň 200 mm. Zároveň by zaústění kouřovodu do komínů mělo být pod úhlem 45° (na rozdíl od kamen a kotlů kde je zaústění 90°). Krb také potřebuje větší tah a proto nezapomeňte na pravidelné čištění a případně i vložkování komínu.

Použít se dá taky krbová stavebnice, která je relativně levná a snadná na instalaci - skládá se ze spodních bočnic a zad a vrchního prefabrikované části s odkouřením. Něco jako toto www.kominyvorel.cz/krbova-stavebnice (tahle firma už ale myslím nefunguje. Dá se to ale určitě sehnat i jinde..

pěkná reklama :o))))

Dobrý den, jestliže se stále poohlížíte po nějakém tom grilu, mohu z vlastní zkušenosti doporučit http://www.zahradni-grily.com/. Velice kvalitní obsluha, bohatý výběr a vcelku lidové ceny, řekla bych. Rozhodně se mi zde nakupování líbilo a vřele doporučuji. Byla jsem naprosto spokojena.

KomentářeMMDrazby
Úvodní strana Jak postavit zahradní krbcopyright © 2009 FórumBydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek