Logo FórumBydlení

Přeskočit navigaci

Ergonomické sezení v kanceláři i doma

Vydáno: 30. 01. '12

Ergonomie je obor, který se zabývá studiem vztahů mezi člověkem a technickými systémy, které člověk vytváří. Právě v ergonomii je nejpodstatnější správné sezení. Podle některých statistik strávíme přibližně třetinu našeho života vsedě, a proto je pro nás správné sezení velmi důležité.

Správné ergonomicky tvarované židle

Správné ergonomicky tvarované židle


Při výběru židle či pracovního křesla je třeba brát v úvahu jeho účel a využití. Jiné židle se hodí pro práci u počítače a jiné pro práci doma. Špatné sezení vedek různým zdravotním poruchám, jako jsou:

  • problémy s koncentrací
  • bolesti hlavy a šíje 
  • zvýšený tlak na meziobratlové ploténky
  • zeslábné svalstvo
  • špatná oběhovost krvě - zejména v dolních končetinách

Právě v kanceláři, kdy se naše pohyby často opakují, se namáhají paže a ruce. Také při práci s myší je namáháno zápěstí a tato námaha může skončit až chronickými záněty. Prevence proti jednotlivým zraněním začíná u správného sezení. Základem pro správné sezení je výběr kvalitní židle.

Jak vybrat tu pravou židli?

Židle by měla odpovídat konkrétním parametrům Vaší postavy. Ergonomická židle nám umožní tzv. dynamické sezení. To znamená, že často měníme pozici. Jednoduše - mechanika židle se nám stále přizpůsobuje a podepírá důležité partie. To je klíčové hlavně pro páteř, která při nesprávném sezení zapříčiňuje špatné prokrvení nervů, a tím brání vyživování vnitřních orgánů.

Při výběru ergonomické židle do kanceláře či domů je podstatný

  • mechanismus opěradla - tím můžeme nastavit optimální výšku opěradla a zaaretovat v danné pozici
  • mechanismus sedadla - houpací mechanismus - slouží k polohování převážně křesel a umožňuje plynulou změnu úhlu sezení s nastavením odporu houpání
  • synchronní mechanismus - jím jsou vybaveny židle, u kterých je největší důraz kladen na maximální užitné vlastnosti. To znamená, že můžeme nastavit úhel opěradla a sedadla s možností nastavení sklonu sedadla
  • plynový píst - umožňuje nastavit výšku sedadla
  • výškově stavitelné područky - jimi nastavíme optimální výšku a vzdálenost od těla

Při správném dynamickém sezení máme stálý kontakt s tlakem na záda a máme podepřenu bederní páteř. Naši volbu při výběru správné židle či křesla ovlivňuje i vzhled. Rozhodně by pro nás design židle neměl být důležitější než její funkčnost a kvalita. Některé firmy se snaží poskytnout vkusné provedení se zachováním vysoké kvality. Ani doma nás židle nesmí omezovat.

Zajímavou alternativou židle je sedací balon. Míč umožňuje aktivní dynamické sezení. Při sezení na míči musíte neustále mírně balancovat, a tím se vlastně vyhnete dlouhodobé poloze. Míč také podporuje optimální sklon pánve. Díky tomu také nezatěžujete ploténky, protože na míči stále lehce pérujete. Tím navíc rozptýlíte i stres.

V dnešní době je velmi důležité navrhovat nová pracovní místa bez ergonomických vad, a tím předcházet zdravotním problémům, které by se mohly v budoucnu objevit. Na českém trhu nalezneme velké množství značek, které ergonomické židle nebo křesla nabízejí. Zaměřte se na výše zmíněné body a jistě si i Vy správně vyberete.


Autor:

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód SST998.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód VHF569.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (9)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód JLL941.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

Navrhuji i pěkné čističky vzduchu. Rozhodně vám svou mírou komfortu přispějí k celkovému klidu a pohody http://www.vzdusin.cz/Cisticka-Winix-U300-3264

Dnes již většina židlí splňuje základní ergonomické požadavky a možnosti nastavení. Hodně podceňované bývají další vlivy prostředí v kanceláři (o zdravé pracovně více například zde) či efektivní práce na cestách (více například na blogu Regus).

Pěkný článek ovšem pro mě jako nemohoucího jsou tyto židle nevyhovující. V dnešní době jsem už v situaci, že prakticky nevztávám ze schodolezu. Pokud nevite, co je to schodolez, doporučuji wikipedii.

Dobrá židle ať pracujete doma nebo v kanceláři je jednoznačně základ. Výběr není radno rozhodně podcenit!

Prosím o radu: Jaké pracovní židle mám pořídit do kanceláře. Našel jsem tento eshop a mají tam hezké a dle mého názoru kvalitní židle. Díky za tipy.

Zdravotní a ergonomickí židle není totéž. Pro silné bolesti je vhodnější zdravotní židle. Pokud se ale člověk také trochu hýbe (sport, chůze), tak stačí menší investice do nákuou ergonomické židle (sedoo př.).

My s manželem jáme oba u PC Spinalis a jsme maximálně spokojeni. Určitě bych ji doporučila, je krásná, pohodlná, pomáhá od bolestí zad i krční páteře. k vánocům jí koupímei dceři k PC v dětské verzi.

Já jsem si před časem koupil nové kancelářské křeslo. http://www.mt-nabytok.sk/kancelarska-stolicka-tokio/ Nejspíš moje křeslo nebude odpovídat všem požadavkům, které jsou uvedeny v článku. S křeslem jsem ale spokojen. V práci se mi sedí pohodlně, nebolí mě záda ani hlava (často mě od krční páteře bolela hlava).

Můj muž má kancelář taktéž doma :-) Já jsem ráda i pro něj je to lepší :-) s výběrem vhodné židle pro něj jsme pořád váhali. Jelikož na té židli strávil pomalu celý den, potřebovali jsme ať je kvalitní. Nakonec jsme našli opravdu kvalitní a krásné kancelářské křeslo a manžel i já jsme spokojení :-)

KomentářeMMDrazby
Úvodní strana Ergonomické sezení v kanceláři i domacopyright © 2009 FórumBydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek