Logo FórumBydlení

Přeskočit navigaci

Ergonomické sezení v kanceláři i doma

Vydáno: 30. 01. '12

Ergonomie je obor, který se zabývá studiem vztahů mezi člověkem a technickými systémy, které člověk vytváří. Právě v ergonomii je nejpodstatnější správné sezení. Podle některých statistik strávíme přibližně třetinu našeho života vsedě, a proto je pro nás správné sezení velmi důležité.

Správné ergonomicky tvarované židle

Správné ergonomicky tvarované židle


Při výběru židle či pracovního křesla je třeba brát v úvahu jeho účel a využití. Jiné židle se hodí pro práci u počítače a jiné pro práci doma. Špatné sezení vedek různým zdravotním poruchám, jako jsou:

  • problémy s koncentrací
  • bolesti hlavy a šíje 
  • zvýšený tlak na meziobratlové ploténky
  • zeslábné svalstvo
  • špatná oběhovost krvě - zejména v dolních končetinách

Právě v kanceláři, kdy se naše pohyby často opakují, se namáhají paže a ruce. Také při práci s myší je namáháno zápěstí a tato námaha může skončit až chronickými záněty. Prevence proti jednotlivým zraněním začíná u správného sezení. Základem pro správné sezení je výběr kvalitní židle.

Jak vybrat tu pravou židli?

Židle by měla odpovídat konkrétním parametrům Vaší postavy. Ergonomická židle nám umožní tzv. dynamické sezení. To znamená, že často měníme pozici. Jednoduše - mechanika židle se nám stále přizpůsobuje a podepírá důležité partie. To je klíčové hlavně pro páteř, která při nesprávném sezení zapříčiňuje špatné prokrvení nervů, a tím brání vyživování vnitřních orgánů.

Při výběru ergonomické židle do kanceláře či domů je podstatný

  • mechanismus opěradla - tím můžeme nastavit optimální výšku opěradla a zaaretovat v danné pozici
  • mechanismus sedadla - houpací mechanismus - slouží k polohování převážně křesel a umožňuje plynulou změnu úhlu sezení s nastavením odporu houpání
  • synchronní mechanismus - jím jsou vybaveny židle, u kterých je největší důraz kladen na maximální užitné vlastnosti. To znamená, že můžeme nastavit úhel opěradla a sedadla s možností nastavení sklonu sedadla
  • plynový píst - umožňuje nastavit výšku sedadla
  • výškově stavitelné područky - jimi nastavíme optimální výšku a vzdálenost od těla

Při správném dynamickém sezení máme stálý kontakt s tlakem na záda a máme podepřenu bederní páteř. Naši volbu při výběru správné židle či křesla ovlivňuje i vzhled. Rozhodně by pro nás design židle neměl být důležitější než její funkčnost a kvalita. Některé firmy se snaží poskytnout vkusné provedení se zachováním vysoké kvality. Ani doma nás židle nesmí omezovat.

Zajímavou alternativou židle je sedací balon. Míč umožňuje aktivní dynamické sezení. Při sezení na míči musíte neustále mírně balancovat, a tím se vlastně vyhnete dlouhodobé poloze. Míč také podporuje optimální sklon pánve. Díky tomu také nezatěžujete ploténky, protože na míči stále lehce pérujete. Tím navíc rozptýlíte i stres.

V dnešní době je velmi důležité navrhovat nová pracovní místa bez ergonomických vad, a tím předcházet zdravotním problémům, které by se mohly v budoucnu objevit. Na českém trhu nalezneme velké množství značek, které ergonomické židle nebo křesla nabízejí. Zaměřte se na výše zmíněné body a jistě si i Vy správně vyberete.


Autor:

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód IBN438.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód LAJ379.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (8)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód TVH378.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

Bez zahradního domku si už naší zahradu nedokážu představit. Díky němu nemusíme jezdit každý den domů. Od té doby jsme venku celé léto. Máme krásný domek z http://www.dreveny-domek.cz/katalog/drevene-obytne-chaty-3/ a je to prostě skvělé. Léto na zahradě je prostě moje.

Nechápu proč nademnou píši o postelích. No to je jedno. Tato digestoř se mi hodí do nové kuchyně, kde jsem si s přítelkyní navíc zakoupili drtič odpadu do naší domácnosti. Je to skvělá investice a ušetří spoustu trápení. Ale zas doufám, že mi to neucpe odpad. No, uvidíme :-).

Naprosto souhlasím. Pohodlná postel je pro kvalitní spánek naprostá nezbytnost. Potvrdila jsem si to zrovna před pár dny, předělávali jsme totiž ložnici. Ani bych nečekala, že výběr postele a vůbec celé sestavy bude takový problém.. obešli jsme spoustu obchodů a nikde se nám nic nelíbilo. Pak jsem si ale na návštěvě u našich otevřela leták Kika a hned na titulní stránce jsem uviděla parádní ložnici, pro kterou jsme si hned druhý den jeli :-)

My máme zahradní domek skoro dva roky a našel si velmi rychle své uplatnění. Skladujeme v něm nářadí, ale dá se tam i přespat přes léto :)

Já jsem velkým zastáncem postelí z masivu. S manželkou jsme si oblíbili nábytek z borovice, manželskou postel nevyjímaje. Máme jí už necelé 3 roky a pořád nezačala vrzat, přitom jde o velmi obyčejný, jednoduchý rám, avšak bytelný - obrázek .

My si zkoušeli postavit zahradní domek svépomocí, upravili jsme si ho jak potřebovali a navíc na něj můžeme být pyšní, že jsme to zvládli vlastními silami :)

Teď je těch dekóru dýhy strašně moc. Dají se vybrat opravdu krásné kousky co nejde ani poznat, že jde dýhu.

Dobrý den, rozhodně mohu doporučit jednu firmu, která se nám nedávno postarala o prakticky všechen nový nábytek do ložnice. Jde o http://www.jacques.cz/ a nemohu si jich vynachválit, opravdu velice seriozní jak z pohledu domluvy, tak z pohledu kvality provedení. Za sebe jedině doporučuji.

KomentářeMMDrazby
Úvodní strana Ergonomické sezení v kanceláři i domacopyright © 2009 FórumBydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek