Logo FórumBydlení

Přeskočit navigaci

Jak mít v podkrovnímu bytu dostatek světla?

Vydáno: 23. 02. '12

Jak zajistit podkrovnímu bytu dostatek světla? Na tuto otázku existuje zdánlivě jednoduchá odpověď. Přeci střešními okny. I když je tato odpověď pravdivá, jistě vám dá její realizace hodně práce. Výběr střešních oken je široký a laik se v nich může lehce ztratit. Pro střešní okna existují jasná pravidla, která se dají velmi pohodlně skloubit s představou majitele podkrovního bytu.


Jedno ze základních pravidel zajištění světla pro podkrovní bydlení je, že plocha oken, respektive prosklení, musí činit 10% z celkové podlahové plochy místnosti. Všeobecně platí, že je lépe řešit prosvětlení podkrovní plochy větším počtem menších oken, než-li jedním velkým střešním oknem. Příjemné denní světlo se tak dostane do všech zákoutí podkroví. Celkový přísun světla dokresluje tvar i barvy ostění.

Na výběr máte kyvná okna, která patří mezi základní typ střešních oken. Výklopně kyvná okna, která nabízí neomezený přístup k oknu. Budete tak mít široký výhled do okolí. Panoramatická okna jsou charakteristická zejména svou velikostí. Navíc poskytují perfektní prosvětlení a neomezený přístup k oknu.

Na zasklení střešních oken se používá pevnější sklo, které je vysoce odolné vůči nárazu. Je důležité si uvědomit současné povětrnostní podmínky. Často zuří prudké lijáky a kroupy již také nejsou ničím výjimečným. Proto není divu, že na zasklení střešních oken jsou kladeny přísnější požadavky. Pevnost skla však může lehce ovlivňovat propustnost světla. Máte-li však okna dobře rozmístěna, nemusíte se bát nedostatku světla.

Nesmíte však zapomínat na vhodné rozmístění střešních oken. Při umisťování střešních oken jste však zčásti omezeni konstrukcí krovu. Důležitá je vzdálenost krokví. Ale každý šikovný projektant si s tímto zdánlivým oříškem lehce poradí.

Jak mít dostatek světla a přitom stín?

Posuňme se o krok dál. Nyní již máte nová střešní okna, která jsou vhodně rozmístěna tak, aby byl všude dostatek světla. V zimě jistě uvítáte každý sluneční paprsek, který může být v tomto chladném období vzácností. Naopak tomu však bude v horkých letních měsících, kdy sluneční paprsky jsou sice vítané, ale pouze do jisté míry. V tomto případě je nutné vybrat vhodný způsob zastínění střešních oken.

Právě nadměrné teplo v letních měsících je předsudkem mnoha lidí vůči bydlení v podkroví. Pravdou je, že podkrovní prostory jsou v průběhu roku vystavena velkým teplotní výkyvům. Dnešní trh však nabízí široký sortiment zastínění, které v zimě můžou posloužit jako určitý tepelná izolace. Dle interiéru můžete váš výběr mírně zúžit. Jedná se o mnoho variant vnějších či vnitřních rolet. Ty můžou být látkové, přírodní nebo z umělých materiálů. Stejně tak můžete přemýšlet nad žaluziemi či markýzami.

V podkroví jsou velmi praktické lamelové žaluzie, které nám umožňují velmi jednoduše regulovat směr i intenzitu světla. Pokud je v podkroví umístěna ložnice či dětský pokoj, zvolte zatemňující rolety, například s termoizolační vrstvou. Ta je umístěna na vnější straně rolety. V létě odráží teplo a v zimě chlad. Zmírnění tepleného proudu můžete také ovládat pomocí předokenních markýz. Ty se dají pohodlně ovládat z interiéru. Často volenou variantou pro podkroví jsou okenní rolety. Nejen pro jejich jednoduché ovládání, ale také pro jejich výhodnou cenu. Tyto rolety jsou voleny především jako dokreslující dekorace podkroví. Dají se totiž sehnat v mnoha barevných odstínech a potiscích.

Existují však i předokenní rolety, které propustí do interiéru dostatek světla, avšak palčivým slunečním paprskům úspěšně zabrání. I ty se dají sehnat v různých barevných odstínech, které vhodně doplní exteriér Vašeho domu. A protože jsou umístěny z vnější strany oken, v interiéru můžete mít závěsy či záclonky dle svých představ. Jednoduše tak můžete skloubit příjemné s užitečným.


Autor:

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód TXT653.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód DDY743.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (8)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód YQM991.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

Bez zahradního domku si už naší zahradu nedokážu představit. Díky němu nemusíme jezdit každý den domů. Od té doby jsme venku celé léto. Máme krásný domek z http://www.dreveny-domek.cz/katalog/drevene-obytne-chaty-3/ a je to prostě skvělé. Léto na zahradě je prostě moje.

Nechápu proč nademnou píši o postelích. No to je jedno. Tato digestoř se mi hodí do nové kuchyně, kde jsem si s přítelkyní navíc zakoupili drtič odpadu do naší domácnosti. Je to skvělá investice a ušetří spoustu trápení. Ale zas doufám, že mi to neucpe odpad. No, uvidíme :-).

Naprosto souhlasím. Pohodlná postel je pro kvalitní spánek naprostá nezbytnost. Potvrdila jsem si to zrovna před pár dny, předělávali jsme totiž ložnici. Ani bych nečekala, že výběr postele a vůbec celé sestavy bude takový problém.. obešli jsme spoustu obchodů a nikde se nám nic nelíbilo. Pak jsem si ale na návštěvě u našich otevřela leták Kika a hned na titulní stránce jsem uviděla parádní ložnici, pro kterou jsme si hned druhý den jeli :-)

My máme zahradní domek skoro dva roky a našel si velmi rychle své uplatnění. Skladujeme v něm nářadí, ale dá se tam i přespat přes léto :)

Já jsem velkým zastáncem postelí z masivu. S manželkou jsme si oblíbili nábytek z borovice, manželskou postel nevyjímaje. Máme jí už necelé 3 roky a pořád nezačala vrzat, přitom jde o velmi obyčejný, jednoduchý rám, avšak bytelný - obrázek .

My si zkoušeli postavit zahradní domek svépomocí, upravili jsme si ho jak potřebovali a navíc na něj můžeme být pyšní, že jsme to zvládli vlastními silami :)

Teď je těch dekóru dýhy strašně moc. Dají se vybrat opravdu krásné kousky co nejde ani poznat, že jde dýhu.

Dobrý den, rozhodně mohu doporučit jednu firmu, která se nám nedávno postarala o prakticky všechen nový nábytek do ložnice. Jde o http://www.jacques.cz/ a nemohu si jich vynachválit, opravdu velice seriozní jak z pohledu domluvy, tak z pohledu kvality provedení. Za sebe jedině doporučuji.

KomentářeMMDrazby
Úvodní strana Jak mít v podkrovnímu bytu dostatek světla?copyright © 2009 FórumBydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek